Ortaokul 1.Sınıftan beri Babamın yanında demirci çırağı olarak çalıştım, bu süreç hafta sonları, okul çıkışları, 15 tatil ve yaz tatili gibi zamanlarda devam etti, ta ki liseyi bitirene kadar, Liseden mezun olduğumda 2005 yılıydı, ÖSS tercihlerinde açık öğretim gelince yarı okul yarı iş hayatı başlayacaktı. İş konusunda tekrar sanayiye dönmemek için Babama farklı bir iş tercih etmek istediğimi bildirdim 🙂 Tabi oda kabul etti ve bana günlüğü 5 TL  olan bir reklamcıda grafiker olarak iş buldu, O zamanlar asgari ücret 380 TL’ydi. Tabi benim maaşım bu durumda 140 TL gibi cuzi bir miktar oluyor, bu tip reklam firmaları ismen reklam firması olsada normalde piyasada tabelacı olarak geçiyor, ben bu olayı oraya gittiğimde öğrendim, normal beklentim masa başında grafikerlik yapmaydı 🙂 ben nerden bileyim orda da kaynak yapıp 10-15 metre yerlere vinçle çıkıp 5 TL için montaj yapacağımı 🙂 5 TL’de kısa bir süre için tatlı geliyordu. En azından günlük internet cafe masrafım çıkıyordu. Benimle birlikte toplam 4 kişi çalışıyordu. 4 kişi dışında 3 adette patron vardı.

Normalde iş yerlerinde çalışanlar birbirlerinin aldıkları maaşı öğrenmek için canla başla çalışır, bende bu tip şeylerin acemisi olduğumdan dolayı bu tip toplara hiç girmiyordum, Bir gün benden 10 yaş büyük bir çalışan maaşımı sordu, 5 TL alıyorum deyince bi yerleriyle gülmeye başladı, Sonrada benden fazla alıyormuşsun deyip güle güle ayrıldı yanımdan, Ciddi olmadığını anladım tabi, burda geçirdiğim zamanlarda insanlara yardım etmeyi hiç ihmal etmedim, hem işlere koşturup, hem getir götür işlerini yapıp, hem kaynak yapıp, hem grafik yapıp, hemde bu işlerin montajı dahil bir sürü iş yaptım, Ta ki bu vatandaşın benim aldığım maaşı küçümseyene kadar, o ana kadar herşey normal gidiyordu, o anda kafama dank etmişti artık. Bu işte bir problem var! Sonrasında geçen 12 yıl boyunca bende herkesin maaşını sorgulamaya hesap sormaya başlamama sebep olmuştur.

Kısa süre içinde bende bu vatandaş gibi sormaya başladım ve hemen öğrendim, Dün gibi aklımda… Benden 10 yaş büyük olan haftalık 150 TL,yaşıt olan 100 TL, benden 6 yaş küçük olan çocuk ve bu çocuk sadece temizlik ve malzeme getirip götürme gibi işler yapıyordu 40 TL haftalık alıyordu, peki ben neden 35 TL ? Bu kadar yardırıp hak ettiğim para bumuydu ? Tabiki değildi ortada sadece babamla yapılmış bir anlaşma vardı, o gün anladım ki ben buranın enayisiyim, bundan sonra en azından aldığım para kadar çalışırım, bu kararım kendimce aldım, kimsenin haberi yoktu 🙂 Kararı aldığım ilk dakikalarda patronlardan biri 4 çalışanında orda olmasına rağmen benim ismimi söyleyip belediyeye gitmemi söyledi, bende aldığım karar neticesinde gitmedim, diğer çalışan arkadaşlara çok yorgun olduğumu sizde biri gidebilir mi dedim. İnanırmısınız cevap bile vermediler. Aradan geçen 15 dakika sonra yüksek bir ses geldi. GİTSENE LAN BELEDİYEYE… Gittim… Ama Sokağın karşısından geçen şehir içi dolmuşuna… ve o dolmuş evime gidiyordu…

Hikaye bu kadar değil 🙂

Aradan geçen 2 hafta sonunda bana bağıran patronla yolda karşılaştık. Özür dilemeyi bilmiyordu sanırsam, Onun gibi bişey söylemeye çalıştı. Gel tekrar tekrar dedi. Maaşımı diğer arkadaşlara yakın bişey yapın geleyim dedim. Kabul etti, Pazartesi bekliyorum deyip ayrıldık, Pazartesi başladım ve cumartesiyi iple çektim, Nihayet Cumartesi günü oldu,o gün haftalık günüydü… ve ne yazık ki patron elime 35 TL’yi tutuşturup, iyi akşamlar dedi, Paramı alıp evimin önüne giden dolmuşa bindim ve gittim. Bu o reklam firmasındaki son günümdü, eve gittiğimde durumu aileme anlattım, beni desteklediler, gitme dediler.

Fakat fırtına içimde dinmedi Neden bu haksızlık ? Neden ben ? Emeğimin karşılığı bu mu ? Herkes böyle mi ? Hepsinin cevabını 12 sene içinde defalarca aldım, Hayat her girdiğim iş yerinde tekrar tekrar bu cevabı verdi bana, Maalesef evet hepsi böyleydi…

18 yaşında ne yaşadıysam, 30 yaşımda da aynılarını tekrar tekrar yaşadım…

Sizlerin bu tecrübeleri yaşamamız dileğiyle… Saygılarımla…

Sosyal Medyada Paylaş!

One Response to İş Buldum – 1 (Reklam Firması)

[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir