Bu yazıma nasıl bir başlık atacağımı bilemedim, Genelde yazılarımı gece yarısı 03:00 – 04:00 arası gibi saatlerde yazdığımdan böyle garip bir başlık atmaya karar verdim.

Bu yazımda piyasada bir şekilde varlık sahibi olmuş ama ahlak yoksunu bir insandan bahsedeceğim, Kendisine bu kadar ağır bir ithamda bulunmak istemezdim, Fakat paylaştıklarımı okuyunca sizlerde bana hak vereceksiniz. Burda yazdıklarımın fazlası yok eksiği vardır. Bir insanın nasıl ortada bırakılacağı ve nasıl kullanılıp atılacağını göreceksiniz. Zamanı geldiğinde bana bunları yapan şahsın adını ve soyadını sitenin en başına altın harflerle yazacağımdan şüpheniz olmasın, bunu yapacağıma garanti veriyorum…

Yine işsiz kaldığım zamanlardan birinde kendisini dost olarak gördüğüm bir arkadaşım, çalıştığı kurumda bilgisayarlara ara sıra bakım yapacak birine ihtiyaç olduğunu, dışarıya yaptırmaktansa iş vereniyle konuşup bana yaptırabileceğini, cebime 3 5 kuruşta olsa destek olacağını söyledi. Tabi saf Burak her zamanki gibi herhangi bir ücret konuşmadan kabul etti. Kabul ettikten 1 gün sonra bu vatandaş beni arayıp gelmemi söyledi. Yaklaşık 2 saatlik bir bekleyişin ardından iş verenlerinin odasına aldı, iş verenlerini ilk gördüğümde kıyafet ve konuşma olarak İstanbul beyfendisi dediğim tiplerden biriydi, 2 saat beklememe rağmen beklettiği için özür dileyip, güzel bir konuşma geçti aramızda, neden olduğunu anlamadığım bir CV doldurmamı istedi, doldurup ayrıldım, 1 gün sonra dost dediğim kişi tekrar arayıp çağırdı, iş yerinde belli başlı arızaları giderip yapılan iş başına ücret alınmasıyla ilgili anlaştık, Gittiğim gün çökmüş durumda bir server, 3 adette format atılacak PC vardı, işe başlayıp 1,5 günde bitirdim, Kafamdaki rakam 200 TL gibi birşeydi, Hatta az olduğunu bile düşünüyordum, En azından günü kurtarır diye düşündüm, Herhangi bir bilgisayarcıya bu işi yaptırsanız sırf 3 PC’ye atılan formak için bile bu kadar bir rakam ister, Serverdan anlayan insan sayısı az olduğundan maliyeti düşünemiyorum bile, İşler bitti dostum dediğim kişiye gidip ücreti istedim, bu hafta içinde veririz deyip gönderdi beni, aradan 1 hafta geçti arayan soran olmadı, Dayanamayıp aradım, Paran hazır gel al dedi, Bu arada bu iş yerine gidiş gelişim 10 TL gibi bir rakamdı, 3. defa gittiğimden 30 TL olmuştu, Ailesini geçindirmek zorunda olan ve işsiz olan bir insan için 30 TL iyi bir paradır, Benim durumumda olan insanlar az çok ne demek istediğimi anlayacaktır. İş yerine gittim, yine 2 saat civarı bekletildim, bu bekletilmelerin art niyetli olduğunu kesin düşünmeye başladım, Muhasebedeki bayan fiyatı sordu, 200 TL dedim, beyfendi 100 TL verin demiş, Bu fiyata olmaz dememe rağmen araya giren dostum dediğim kişi şimdilik kabul et daha çok iş çıkar vs. diyip gönderdi beni, Yani anlayacağınız yol parasıyla birlikte 70 TL’ye bu işi yapmış oldum.

Ara sıra yine bu tip işler çıkıyor acil olarak çağrılıyordum, Ücret konusunda da hep aynı problemler oldu, maalesef ki sesimi fazla çıkartamadım, Bu arada görüştüğüm bir firmayla anlaşıp iş başı yaptım, mesleğimle biraz alakasız ücretide baya düşüktü, en azından kiramı vs. çıkartıp ailemin üstündeki yükü kaldıracaktım. Bu sürede dostum dediğim kişi arayıp duruyordu. Format işi vs. var diye, Aslında izinli olduğum zamanlarda yapmayı düşündüm, Ama çalıştığım yerde o kadar yoruluyordum ki gidecek halim yoktu. 3-4 hafta destek olamadım, bu sürenin sonunda dostum dediğim kişi bir kez daha aradı, beyfendinin beni işe almak istediğini şartları görüşmemiz için iş yerine gelmemi söyledi, İş yerinden izin alıp beyfendinin yanına gittim, çok normal ve doğal olarak 2 saat civarı bekletildim, içeri çağırıldım kızıyla oturup kahve içiyorlardı, Sabah akşam görüştüğün çocuğun, 15 dakika bekletip benimle görüşebilirsin, Neden ahlak yoksunu dediğimi şimdi anlayamaya başlamışsınızdır. Liseli kızı, ben ve beyfendiyle iş görüşmesi yaptım, ilk kez böyle birşeyle karşılaştım, çok ilginç bir tecrübe olduğunu söyleyebilirim 🙂 Engin bilgisiyle liseli ergende bir çok konuda yorum yaptı. Maaş, Sosyal haklar ve pazartesi iş başı yapma konusunda anlaştık, Benim düşüncem diğer firmadaki işleri toparlayıp, uygun bir dille ayrılmak isteyip gitmekti öylede oldu, işin aslı 1 saniye duracak taakatim kalmamıştı orda, çok ciddi sorunlar vardı, patronumla konuştum gayet ılımlı karşıladı cuma günü ayrıldım, 2 gün kafa dinleyip sağlam kafayla iş başı yapma derdindeydim. 2 gün güzelce dinlenip anlaşıldığı gibi pazartesi 8:30’da iş yerinde oldum, Beyfendi ortalıkta yoktu il dışına gittiğini söylediler, Kendisinin müdürüyle görüştüm, Siz çalışmaya başlayın dedi, Normal çalışma hayatıma başladım 2 gün boyunca bir çok sorunu hallettim, Öyle ki yapacak iş kalmamıştı. 3. gün müdüre hanım beyfendi il dışından gelince iş başı yapın isterseniz gibi bir cümle kullandı o an tam olarak ne olduğunu anlamadım, Şimdi ne konuşuldu napıldı bilmiyoruz dedi, Bende kendisiyle bi telefonda görüşün ona göre hareket edelim dedim, Gelince yüz yüze görüşelim dedi, Benim dost dediğim kişiye gittim hemen, Sen rahat ol kardeşim eve git şimdilik gelince hemen görüşelim dedi, Eve gittim cumartesiye kadar bekledim, Cumartesi beklediğim telefon geldi, Apar topar gittim, beyfendinin kapısında 1 saat civarı bekletildim.

ve o cümleler…

şaka gibi…

hançer gibi…

şerefsizce…

ahlaksızca…

-Bizim burda çalışan bir arkadaş vardı tartışma vs. çıktı ayrıldı, Geçen hafta bizden özür dileyip tekrar işe aldık. (Yüzümün aldığı şekli kendim bile görmek istemezdim)

Peki ben ne olacağım dedim, Gel bakalım deyip yukarı katta bi yere çıktık, Resmen şoka girmiştim, Kendime böyle birşey olduğunda donup kalırım, Yukarı çıktık ortağı denilen pala bıyıklı bir adamla karşılıklı oturduk, Bu arkadaşı ne yapalım dedi, Dediği gibi konuşmaya başladım, …. bey ben sizin için işimi bırakıp geldim, Size güvendim, nasıl böyle birşey olur, sıkıntı yok alacağız bugün yarın ararız yalanıyla iş yerinden çıkarttılar.

Tabi ki aramadılar…

Dost dediğim ahlak yoksunu utanmadan aradı, iyimisin dedi, Burda telefonda ona söylediklerimi paylaşmayayım, bir kaç ağır küfür var, en son hakkımı helal etmiyorum dedim, Halen sebebini anlamadığım bir şekilde arıyor, neden aradığını halen anlayamadım, halimi hatrımı soruyor, Sanırım biraz vicdan sahibi nabız yokluyor, Fakat ben her telefon sonra çok ağır küfür ediyorum, Müsait olduğum bir gün direk yüzünede gidip edeceğim 🙂

Herşeyi geçtim burda yaşadığım şoku hiç unutamam,  Şunu söyleyim bu şokun ardından daha yolda giderken 2. şoku yaşadım, Kısa bir bilgi vermek gerekirse yolda yürürken iş buluyorum 🙂 Bunun hikayeside çok yakında… 😉

Sosyal Medyada Paylaş!

One Response to İş Buldum (mu?) – 2
  1. 👏👏👏👏


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir